Tuesday, March 29, 2011

ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

Сэдэв: Шулуун, хэрчим ,цацраг /давтлага хичээл/
Хамрах хүрээ: ЕБС-ийн 7-р анги
Хугацаа: 40 минут
Зорилго: Шулуун, хэрчим ,цацрагийн ойлголтоо сэргээж бодлого бодож сурах
Зорилт: Шулуун гэж юу болох түүнтэй бодлого бодох
              Хэрчим гэж юу болох түүнтэй бодлого бодох
              Цацраг  гэж юу болох түүнтэй бодлого бодох
Агуулга:
Судлагадахуун
Ур ухаан
-Шулуун тухай ойлголттой, сэргээн,бодлогоыг бодох
-Хэрчим тухай ойлголттой, сэргээн,бодлогоыг бодох
-Цацрагийн тухай ойлголттой, сэргээн,бодлогоыг бодох
-Шулуун, Хэрчим, ,Цацрагтай бодлого бодох

Үйл ажилгааний төлөвлөлт

Төлөвлөлт
Багшийн үйл ажиллагаа
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Хэрэглэгдэхүүн
Зохион байгуулалт
3 минут
Сурагчтай мэндэлнэ, ирц бүртгэнэ,
Багштай мэндэлнэ,ирцээ бүртгүүлнэ,
Журнал





Сэдэлжүүлэх үе шат
10 минут
Шулуун гэж юу вэ?
Тодорхойлолтыг хэлэх хүүхэд байна уу?
Гарч ирж зурна уу ?
Хэрчим гэж юу вэ?
Тодорхойлолтыг хэлэх хүүхэд байна уу?
Гарч ирж зурна уу ?

Цацраг гэж юу вэ?
Тодорхойлолтыг хэлэх хүүхэд байна уу?
За сайн байна
-мэдэж байгаа сурагчид багшийн асуултанд хариулна
Самбарт мэдэх нэг сурагч гарч ирэн самбарт шулуун зурна
-2 цэгийн хоорондох зайг хэрчим гэнэ
-Самбарт нэг сурагч гаран хэрчим зурна
- мэдэж байгаа сурагчид багшийн асуултанд хариулна
Самбар,
 шохой ,
сурагчийн дэвтэр,
Улаан бал ,
 багшийн журнал,
сурах бичиг






Баримжааг эзэмшүүлэх үе шат
20 минут

Одоо бүгдээрээ 5 бодлого бодоод бодсон хүүхэд нь багшдаа шалгуулаад дүнгээ авааарай
1. С цэг шулуунд харъялагдана нь  АВ,АС нь  ялгаатай шулуунууд байж болох уу? Хариултаа тайлбарлан бич
2. Огтлолцсон 2 шулууны нэг нь нөгөө шулуунуудыг огтлолцлын цэг ба А цэгийг дайрна Өгсөн шулуунуудын огтлолцлын А цэгийн тухай юу хэлж болох бэ?
3.  АВ ба АС: АВ ба ДВ цацрагууд давхцаж болох уу?
4. өнцгийн талуудын хооронд α цацраг оршино. Хэрэв а. ас﴿=35º бол cd﴿ өнцгийг ол.
5. М цэгээс СД шулууны Сба Д хоёр цэгийн хооронд оршино.
Сурагчид дор бүрээ өгсөн 5 бодлогуудыг бодно.
Самбар,
 шохой ,
сурагчийн дэвтэр,
Улаан бал ,
 багшийн журнал,
сурах бичиг

Үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх
5 минут

Бодож дууссан сурагчийн бодлогыг багш шалгаж дүн тавина.
Бодлогоо бодсон сурагчид багшид шалгуулна.
сурагчийн дэвтэр,
Улаан бал ,
 багшийн журнал,
сурах бичиг
Гэрийн даалгавар
2 минут
Геометрын сургалтын материал 3 хуудас 9-13 бодлого



No comments:

Post a Comment